امروزه دیگر بر خلاف گذشته کار برگزاری جشن تولد فقط با تزیین محل برگزاری جشن و آماده کردن خوراکی‌های متنوع به اتمام نمی‌رسد. بلکه همه والدین به دنبال اضافه کردن بخشی به جشن تولد هستند که سرشار از هیجان و خلاقیت باشد. انجام بازی جشن تولد می‌تواند تا حد زیادی این خلاقیت و هیجان را به جشن تولدهای کودکانه هدیه کند. زیرا بازی تولد سبب جذابیت هر چه بیشتر جشن تولد برای کودکان می‌شود و خاطره حضور در این جشن تولد را برای همیشه در ذهن کودک زنده نگه می‌دارد. اما نکته‌ی مهمی که در ارتباط با بازی جشن تولد باید مد نظر قرار گیرد مشارکت والدین با کودکان در این بازی‌ها است. اگر شما هم دوست دارید که به کمک بازی جشن تولد مراسم خود را جذاب کنید با روسیلی همراه باشید تا نمونه‌هایی جذاب از بازی جشن تولد را با هم ببینیم.

بازی جشن تولد : راهی برای برگزاری یک جشن تولد جذاب و به یادماندنی

بازی کلاغ پر

در این بازی ایرانی، کودکان به صورت گروهی و بدون محدودیت نفرات حلقه‌ای تشکیل داده و روی زمین می‌نشینند. سپس همه کودکان دست‌های راستشان را روی زمین می‌گذارند. بهتر است تعدادی از بزرگترها هم بین بچه‌ها بنشینند تا احساس بهتری به کودکان دست دهد و بازی را جدی‌تر بگیرند. این بازی جشن تولد برای آموزش واژگان و ارتقا سطح شناخت بچه‌ها از محیط پیرامونشان بسیار سودمند است.

به منظور پیشبرد این بازی جشن تولد یکی از کودکان یا یکی از بزرگترها، شروع به نام بردن از اشیا، حیوانات، گیاهان و سایر کلمات قابل درک برای کودکان می‌کند. در ادامه بایستی کودکان با استفاده از واژه “پَر” پاسخ دهند! بدین ترتیب که اگر کلمه نام برده شده قابلیت پرواز داشته باشد، بایستی واژه “پَر” به وسیله کودکان بلند گفته شود و همزمان دست راست خود را نیز بالا بیاورند! هنگامی که یک یا تعدادی از بچه‌ها به اشتباه دستشان را بالا بیاورند و واژه “پَر” را در کلمه نامناسب بگویند، بقیه این جمله را تکرار می‌کنند: “فلان که پر نداره!”. به این ترتیب اگر هر یک از بچه‌ها به اشتباه دستش را در کلمه نامناسب بالا بیاورد، از بازی حذف خواهد شد و آخرین نفری که باقی می‌ماند، برنده مسابقه است. به عنوان مثال

– کلااااااااغ …

– پَررررررر …

– درخت ….

– پَر …!!

– درخت که پَر نداره! خودش خبر نداره!!

بازی جشن تولد
کلاغ پر یک بازی جذاب از مجموعه بازی جشن تولد کودکان

بازی دِرَفشِ طلا

در این بازی که بهتر است در یک اتاق نسبتا شلوغ و بزرگ که فاقد وسایل خطرناک برای کودکان است برگزار شود. بچه‌ها به دو گروه تقسیم می‌شوند و به ترتیب به رقابت با هم می‌پردازند. این بازی برای تقویت روحیه جستجوگر بودن و کنجکاو بچه‌ها نیز بسیار مثمر ثمر خواهد بود. زیرا ضمن آن که موجب می‌شود حس خلاقیت آن‌ها تهییج شود کمک می‌کند که محیط خود و امکانات در دسترسشان برای انجام کارهای نو را هم بهتر بشناسند.

قبل از شروع بازی یک وسیله کوچک مثل پرچم از قبل به بچه‌ها نشان داده می‌شود. روش انجام این بازی جشن تولد از این قرار است که دو گروه برای شروع بازی انتخاب می‌شوند. یک گروه نقش مخفی کننده پرچم طلا را بر عهده خواهند داشت و گروه دیگر، جستجوگر پرچم طلا و یکی از بزرگترها هم بایستی زمان را به نحوی محاسبه و یادداشت نماید.

گروه جستجوگر در خارج محل بازی قرار میگیرند و گروه مخفی کننده نیز، به پنهان کردن پرچم طلا در یک محل مناسب اقدام می‌کنند و از آن جا دور می‌شوند. در ادامه گروه جستجوگر وارد می‌شوند و حدود یک دقیقه زمان دارند (بستگی به سن و سال بچه‌ها و توانایی‌های آن‌ها) تا پرچم را پیدا کنند! در این بین گروه مخفی کننده نیز گروه جستجوگر را با صدا راهنمایی می‌کند. به این صورت که اگر به محل مخفی شدن پرچم نزدیک شدند، صدای دست را افزایش می‌دهند و اگر از محل دور شدند، صدا را هم کم می‌کنند تا گروه جستجوگر بتواند در زمان مناسب پرچم را پیدا کند!

در پایان یک بار دیگر همین مراحل با جابجا کردن جای دو گروه مخفی کننده و جستجوگر، تکرار می‌شود. هر گروه که بتواند در زمان کمتری پرچم طلا را بیابد برنده است و با سایر گروه‌ها به رقابت می‌پردازد.

بازی جشن تولد
بازی درفش طلا یک بازی جشن تولد برای کودکان

بازی گُل یا پوچ

این بازی جشن تولد از نظر تعداد نفرات محدودیتی ندارد. دو گروه تشکیل خواهد شد و بهتر است در هر گروه حداقل یکی از بزرگسالان هم حضور داشته باشد تا به کودکان در زمینه انتخاب درست کمک کند. بازی گل یا پوچ برای افزایش سطح دقت بچه‌ها بسیار سودمند است. این بازی بسیار سرگرم کننده است و باید سعی شود بچه‌ها از طرق مختلف در آن درگیر شوند. برای مثال گاهی اجازه داده شود که حدس‌های آن‌ها به عنوان حدس نهایی مطرح شود، هرچند که از نظر شما درست نباشد. با این کار می‌آموزند که ممکن است شکست بخورند و بایستی بیشتر دقت کنند.

روش بازی به این ترتیب خواهد بود که یک دانه کوچک (مثلا یک لوبیا) به عنوان گل تعریف می‌شود. برای انتخاب اینکه کدام گروه گل را در دست داشته باشد، یک رقابت کوچک تنها بین دو نفر از اعضای گروه شکل می‌گیرد. این رقابت بسته به انتخاب شما می‌تواند سنگ کاغذ قیچی، آوردن شماره و … باشد.

در ادامه و پس از مشخص شدن شروع کننده بازی، اعضای تیم شروع کننده در ابتدا گل را به تیم مقابل نشان می‌دهند و در حضور آن‌ها، به ترتیب گل را بین دست‌های اعضا جابجا می‌کنند تا تیم مقابل متوجه نشود در نهایت گل در دستان کدام یک از بچه هاست. بهتر است یکی از بزرگسالان اقدام به این کار کند و سعی کند در مراحل مختلف بازی، گل را در دستان همه بچه‌ها قرار دهد تا هیچکدام احساس نکنند که در بازی شرکت ندارند!

در ادامه همگی دست‌ها را مشت کرده و جلو تیم رقیب می‌گیرند. تیم مقابل با استفاده از حدسیات اعضای گروه و تحلیل های خود، اقدام به حذف برخی گزینه‌ها  خواهند کرد و در پایان حدس می‌زنند که گل در دست کیست. اگر درست حدس بزنند، گل به تیم مقابل تعلق می‌گیرد و یک امتیاز خواهند گرفت. در غیر اینصورت مجددا همین تیم فعلی گل را در اختیار خواهد داشت و امتیاز را از آن خود کرده و مجددا مراحل قبل تکرار می‌شود. پایان بازی زمانی است که یکی از دو تیم به امتیاز مشخصی برسد.

بازی جشن تولد
بازی گل یا پوچ یکی از بازی‌های جذاب جشن تولد

بازی توپ و سبد

این بازی جشن تولد برای تقویت و هماهنگی بین عضلات و فکر بچه‌ها طراحی شده است. برای شروع این بازی یک سبد و تعدادی توپ لازم است. برای انجام این بازی می‌توان از اسباب بازی‌های موجود که بیشباهت به توپ نیستند نیز استفاده کرد.

برای انجام این بازی ابتدا سبد را در فاصله مناسبی قرار دهید و بچه‌ها را به صف کنید. به هر یک از آن‌ها تعدادی توپ دهید. هر کدام از بچه‌ها باید سعی کنند که توپ‌های بیشتری را درون سبد بیندازند. بهتر است یکی از بزرگترها نیز در زمینه شمارش تعداد توپ همراه بچه‌ها باشد و از خود آن‌ها هم در شمارش کمک بگیرد. در نهایت هرکسی که تعداد توپ بیشتری را درون سبند بیندازد، برنده مسابقه است.

بازی جشن تولد
بازی توپ و سبد

جشن تولد

در این بازی، دو موضوع مهم به بچه ها آموزش داده می شود. یکی در زمینه خرید و دیگری در زمینه انجام کارهای خانه!

در این بازی جهت کنترل بهتر مسیر بازی محدودیت نفرات وجود دارد و بهتر است پنج تا ده نفره باشد. اگر فضای در دسترس شما زیاد است، می‌توانید تعداد نفرات و مسئولیت‌ها را نیز افزایش دهید. در این بازی لازم است فضاهایی را به انواع و اقسام فروشگاه‌ها اختصاص دهید. محلی را به عنوان خانه در نظر بگیرید و درون آن آشپزخانه و محل پذیرایی را به بچه‌ها یادآوری کنید. هدف این است که کودکان یاد بگیرند برای برگزاری یک جشن تولد یا مهمانی چه تدارکاتی لازم است. برای هریک در ذهنتان مسئولیتی در نظر بگیرید و مسئولیت هریک از بچه‌ها را برایشان توضیح دهید. اگر تعدادی اسباب بازی هم در این زمینه داشته باشید بسیار بهتر است!

لیستی از کارهای مهم تهیه کنید و به بچه ها چند دقیقه زمان دهید و از آن‌ها بخواهید آن کار را انجام دهند. برای مثال یک نفر مسئولیت خرید میوه را برعهده بگیرد و برود از یکی دیگر از بچه‌ها که شغلش میوه فروش است، میوه بخرد و بیاورد. در آشپزخانه‌ای که برای بازی تدارک دیده‌اید، بشوید و خشک کند و تا تعارف به مهمان‌ها و در نهایت جمع کردن ظرف ها و شستن آن‌ها به بازی ادامه دهد. برای هریک از مسئولیت‌ها، می‌توانید همین روند را در پیش گیرید. مثلا برای پختن غذا، تزئین محل میهمانی، راهنمایی میهمان ها و پذیرایی، و …

بازی جشن تولد
بازی جشن تولد مهیج برای یاد دادن اصول مهمانی رفتن و مهمانی گرفتن به بچه‌ها

در نهایت عده‌ای از بچه ها هم در نقش میهمان هستند و بایستی نحوه تشکر و آداب میهمان داری را به نحو احسن پیاده کنند. می‌توانید در این زمینه به آن‌ها کمک کنید تا به کمک بازی آداب مهمانی گرفتن و مهمانی رفتن را نیز بیاموزند.

 

1 دیدگاه برای “تجربه برگزاری یک تولد بی‌نظیر با انجام چند بازی جشن تولد

  1. حمید گفته:

    بسیار عاااااالی و سرگرم کننده!
    ممنون از دست اندرکاران روسیلی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *