تهیه پنکیک ساده

پنکیک‌ها گزینه بسیار مناسبی برای فرار از صبحانه های روتین هستند. انواع متنوع کاکائویی، دارچینی، میوه ای، فلافی (fluffy) و پنیری آنها موجود است که در پست‌های آینده به آنها خواهیم پرداخت.
به شخصه هیچ پنکیکی را به اندازه این پنکیک های ساده دوست ندارم. البته این کاملا به ذائقه فرد بستگی دارد، ولی برای من دلیلی برای نوشتن این پست به عنوان اولین پست بلاگ در زمینه پنکیک هاست.
[ingredients] ا و ۴/۱ پیمانه آرد (آرد قنادی یا آرد نان با درصد سبوس پایین)
۲ قاشق غذاخوری شکر
۱ قاشق غذاخوری بیکینگ پودر
۱ قاشق غذاخوری پودر دارچین
۲/۱ قاشق چای خوری نمک
۱ و ۳/۱ پیمانه شیر پرچرب (شیر کامل)
۳ قاشق غذاخوری روغن مایع (کنجد، هسته انگور، کانولا…)
۱ تخم مرغ
(منظور از قاشق غذاخوری، تیبل اسپون (Table Spoon) استاندارد است)
(منظور از قاشق چایخوری، تی اسپون (Tea Spoon) استاندارد است) [end] [recipe]

۱)این مرحله تقریبا راجع به تمام پنکیک‌ها صادق است: ابتدا مواد خشک را با هم الک می‌کنیم.در این قسمت بهتراست طوری الک کنید که در نهایت تمام مواد خشک به خوبی با هم مخلوط شده باشند، ممکن است بیش از یک بار الک کردن برای رسیدن به این حالت نیاز باشد.
۲)تخم مرغ را داخل کاسه‌ای بشکنید و با چنگال هم بزنید. حالا شیر، روغن و تخم مرغ را با هم مخلوط کنید و به بقیه مواد اضافه کنید.
من شیر و روغن و تخم مرغ را توی بلندر (مخلوط کن حرفه ای) می‌زنم و پس از آن در ۲ یا ۳ مرحله مخلوط آرد را اضافه می‌کنم. البته شما هم می‌توانید با امکاناتی که در  آشپزخانه‌ی خود دارید، این کار رو انجام بدهید. شما می‌توانید از هم زن برقی یا حتی همزن های دستی هم استفاده کنید. حتی از چنگال هم می‌توان برای اینکار استفاده کرد.
ولی کیفیت نهایی پنکیک، تحت تاثیر مستقیم این مرحله است. پس از بلندر، همزن برقی، همزن دستی و در نهایت از چنگال استفاده کنید.
هدف این مرحله مخلوط کردن کامل مواد است ولی نکته مهم این قسمت هم زدن به اندازه مایه پنکیک است. فقط در حدی که مواد با هم مخلوط شوند هم بزنید و وسواس به خرج ندهید.
۳)بعد از اینکه مایه پنکیک شما آماده شد، چند دقیقه ای آنرا به حال خود رها کنید.
۴)ماهیتابه خوب مثل تفلون یا سرامیک  از ملزومات اجتناب ناپذیر یک پنکیک خوب است. ماهیتابه باید داغ باشد، داغ یعنی داغ! نه گرم.
و لطفا، خواهشا، تمنا دارم که روغن استفاده نکنید. برای پنکیک هیچ نیازی به روغن نیست. (این همه اصرار در پی مشاهدات فراوان من از خانم های خانه دار دور و اطراف است که به اصرار هیچ سرخ کردن و پختنی را بدون روغن قبول ندارند.)
البته اگر از ماهیتابه ای استفاده می‌کنید که دارای روکش تفلون است، بهتر است با برس های آشپزی سرامیکی، برای اجتناب از بخارات مضر، چند قطره روغن در مرحله اول روی سطح ماهیتابه پخش کنید. راه دیگر استفاده از بک قطعه کوچک کره است که طعم به مراتب بهتری نسبت به روغن دارد. من به تجربه دریافته‌ام که اگر دمای ماهیتابه مناسب باشد، نه زیاد و نه خیلی کم، هیچ اتفاقی برای ظرف نمی افتد. این قسمت را برای افرادی که شاید حساسیت بیشتری داشته باشند اضافه کردم.
وقتی روی پنکیک شروع به حباب زدن کرد، آن را به حال خودش رهاش کنین! باید تمام روی آن پوشیده از حباب باشد و از این حالت تا تقریبا یک دقیقه بعد، زمان برگرداندن پنکیک است. می توانید سطح زیر پنکیک را چک کنید که کاملا طلایی شده باشد.

این حالت که دو طرف پنکیک مثل هم سرخ نمی شود، امری کاملا طبیعی است!
۵)بهتر است برای اجتناب از خمیر شدن، پنکیک ها چند دقیقه ای روی توری فلزی (Wire Rack) به حال خود رها شوند.
۶)برای سرو پنکیک من عسل، خامه صبحانه، سس شکلات، توت فرنگی و موز را توصیه می‌کنم؛ اما در حقیقت این فقط گوشه ای از دنیای مزه های شگفت‌انگیزی است که می‌توان با پنکیک امتحان کرد.
[end]

خوشحال می‌شوم اگر ما را در جریان نکاتی که حین پخت کشف کرده‌اید و یا  چاشنی موردعلاقه‌تان بگذارید.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *