۵ اشتباه رایجی که هنگام پختن پنکیک ها مرتکب می‌شویم

بسیار دیده شده که افراد پس از اولین تلاش‌ها در زمینهٔ پنکیک پختن و مواجه مکرر با سوختگی‌ها، خمیر شدن‌ها، خام بودن‌ها، دلسرد از این صبحانه خوشمزه، پرونده پختن پنکیک را بسته و تا سال‌ها سراغی از آن نگرفته‌اند. برای این دسته از افراد تکنیک‌هایی داریم که در این پست به آن‌ها می‌پردازیم، امیدواریم با کمک این نکات پنکیک‌های خوش‌مزه بپزید و دعای خیرتان روانه راه ما شود!

نکته ۱: هم زدن پنکیک

قبلاً هم اشاره‌ کرده بودیم که هم زدن تأثیر بسزایی در کیفیت پنکیک دارد. بازهم تأکید می‌کنیم، در هم زدن مایه پنکیک حسابی مراقب باشید. وقتی شروع به مخلوط کردن مواد خشک با مخلوط شیر می‌کنید، گلوتن‌ها شروع به فعالیت و توسعه می‌کنند، هرقدر بیشتر مخلوط را هم بزنید، گلوتن بیشتر در مایه پنکیک پخش می‌شود. نتیجه پنکیکی است سفت و گاهی خمیر.

راهکار:

مایه پنکیک را فقط تا جایی هم بزنید که مواد باهم مخلوط شوند و گلوله‌های آرد از بین بروند. مواجهه با مخلوطی که کاملاً یکدست نیست، امری است طبیعی و باعث پایین آمدن کیفیت نهایی پنکیک نمی‌شود.

نکته ۲: استراحت مایه

شاید بی‌رحمانه‌ترین مرحله در پختن پنکیک استراحت دادن مایه باشد. درحالی‌که از گرسنگی ضعف کرده‌اید و اعضای گرسنه خانه مکرراً تقاضای پنکیک‌های خوشمزه را دارند! اما به شما قول می‌دهیم که ارزش صبر کردن دارد.

وقتی مایه پنکیک را استراحت می‌دهید، گلوتن فعال‌شده در مرحله مخلوط کردن استراحت می‌کند. هم‌چنین نشاسته موجود در آرد مواد مایع را جذب می‌کند و اصطلاحاً موجب جا افتادن مایه می‌شود.

زمان این کار از ۵ تا ۳۰ دقیقه بسته به دستور متفاوت است. برای پنکیک‌های ساده ۵ تا ۱۰ دقیقه زمان کاملاً مناسبی است.

راهکار:

مایه پنکیک را استراحت بدهید. این مرحله خصوصاً برای کرپ‌ها و پنکیک‌های هلندی (Dutch baby) اهمیت زیادی دارد. در این فاصله می‌توانید سفره را بچینید، موادی را برای تزیین یا کنار پنکیک سرو کردن آماده کنید یا به‌هم‌ریختگی‌های ناشی از مراحل قبل را مرتب کنید.

نکته ۳: دمای مناسب

شخصاً پنکیکی را پنکیک می‌دانم که لبه‌هایی ترد و درونی نرم و پفکی داشته باشد. اگر شما هم با من هم‌عقیده‌اید، ماهیتابه‌تان را حسابی داغ کنید.

روبرو شدن با پنکیک‌هایی چرب و روغنی، نتیجه رعایت نکردن این مرحله است.

راهکار:

چند دقیقه قبل از شروع به پختن پنکیک‌ها، زیر ماهیتابه را روشن کنید تا به دمای لازم برسد و کاملاً داغ شود. اگر از روغن و یا کره استفاده می‌کنید باید کاملاً داغ شود ولی اگر با بوی بد و دود کردن آن مواجه شوید، نشانه‌ای است برای حرارت زیاد که باعث سوختن پنکیک‌ها می‌شود. به تجربه درخواهید یافت که دمای مناسب برای ماهیتابه‌ای که استفاده می‌کنید چقدر است.

نکته ۴: دمای حین پخت

عزیزان پنکیک خوب صبر و حوصله می‌خواهد. زیاد کردن شعله موجب می‌شود فقط سطح خارجی پنکیک بپزد و داخل آن خام بماند.

راهکار:

یافتن دمای مناسب برای ماهیتابه و گاز شما، مرحله‌ای است که در تجربه شخصی خلاصه می‌شود. راه‌حل کلی شعله‌ی متوسط است، کشف راه‌حل دقیق را به دست‌های توانای شما می‌سپاریم.

نکته ۵: برگرداندن پنکیک

ممکن است به‌محض دیدن حباب‌های روی پنکیک وسوسه شوید تا آن را برگردانید ولی اصرار دارم که به پنکیک‌تان دقیقه‌ای دیگر مهلت بدهید. هر طرف پنکیک باید یک‌بار و تنها یک‌بار پخته شود. چند بار برگرداندن پنکیک باعث از بین رفتن بافت نرم و خوب آن می‌شود.

راهکار:

وقتی حباب‌ها روی پنکیک پدیدار شدند و کاملاً سطح آن را پوشاندند پس از چندثانیه‌ای پنکیک را برگردانید، می‌توانید برای اطمینان زیر پنکیک را چک کنید و از طلایی بودن آن اطمینان حاصل کنید. تنها یک‌بار پختن برای هر طرف پنکیک کافی است.

1 دیدگاه در “۵ اشتباه رایجی که هنگام پختن پنکیک ها مرتکب می‌شویم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *