۷ ویژگی که والدین موفق دارند

بچه‌ها بسیار دوست‌داشتنی اما خسته‌کننده هستند. اگر در اقوام یا آشنایان‌تان بچه‌ای داشته‌ باشید، بازی‌کردن با او برای‌تان بسیار جذاب خواهد بود و از گذراندن اوقات در کنارش لذت خواهید برد. اما پس‌ از چندساعت به‌تدریج احساس خستگی و نارضایتی به شما دست خواهد داد. حال شما خودتان را جای پدرومادر این فرزند فرض کنید. گریه‌های بی‌امان، بهانه‌گیری‌های مختلف، درخواست‌های گاه و بی‌گاه و بسیاری مشکلات دیگر که والدین کودک با آن درگیر هستند. پس والدین وظایف سخت‌تری دارند و برای تربیت صحیح کودک، دشواری‌های فراوانی را باید تحمل کنند.

اما والدین موفق چه‌کسانی هستند؟ پدرومادر برای تربیت صحیح فرزندشان چه نکاتی را باید رعایت کنند؟

دراینجا ما هفت نکته کلیدی و یا به‌عبارتی راز والدین موفق را آورده‌ایم که هر پدر و مادری باید آن‌ها را بداند تا فرزندی سالم با تربیتی صحیح را به جامعه تقدیم کند.

۱.عصبانی شدن به‌موقع و به‌شیوه صحیح

والدین حق دارند هرزمانی که صلاح بدانند عصبانی شوند، اما شیوه عصبانی شدن بسیار مهم است. حق‌داشتن نیز بدین معنی است که دلیل موجهی برای عصبانیت وجود داشته‌ باشد. برای‌ مثال شب زمانی‌که خسته از سرکار به منزل بازگشته‌اید، کودکان هم‌چنان انرژی مضاعفی دارند و نیاز دارند که به آن‌ها توجه و با آن‌ها بازی کنید. مشکل انرژی آن‌ها نیست. این شمایید که خسته هستید و حوصله هیچ‌کاری را ندارید. بهترین عکس‌العمل در چنین مواقعی صحبت‌کردن با فرزندتان و قانع‌کردن اوست. صادقانه به او بگویید که خسته‌ هستید و اجازه دهد تا پس‌از اندکی استراحت بااو همراه شوید.

۲.به‌ تاخیر انداختن عکس‌العمل

بسیاری‌ از محققان براین باورند که درصورت مشاهده خطایی از کودک، باید همان لحظه واکنش نشان دهید. اما به عقیده ما، این بدترین برخورد شما می‌تواند باشد. چند لحظه با خودتان تأمل کنید و به این نکته بیاندیشید که شما عصبانی هستید و نمی‌دانید چه واکنشی باید داشته باشید. شاید این عصبانیت باعث بروز اتفاقی نیز شود. پس اندکی زمان واکنش را به‌تاخیر بیاندازید و بهترین عکس‌العمل را درقبال خطای فرزندتان ازخود نشان دهید.

۳.کیفیت مهم است نه زمان

اگر جزو والدین شاغل هستید و ساعت‌های طولانی روز را به‌کار مشغولید، این نکته به‌شما اختصاص دارد. نیازی نیست درحالی‌که خودتان خسته هستید، ساعت‌های طولانی را درکنار فرزندتان بنشینید و با او بازی کنید. حتی پنج دقیقه بازی و وقت‌ گذاشتن برای کودک، اما با انرژی و نشاط می‌تواند رابطه شما با فرزندان‌تان را بهبود بخشد.

۴.بغل‌ کردن کودک به‌هنگام مشاهده رفتاری ناصحیح

بسیاری‌از بدرفتاری‌های کودکان، ناشی‌از حس بدی است که آن‌ها نسبت به ‌خودشان دارند. برخورد و اعمال خشونت در این لحظه، تنها رفتار آن‌ها را بدتر خواهدکرد. پس‌از مشاهده رفتاری ناشایست، اندکی‌ از او فاصله بگیرید تا تنها بماند و از رفتارش پشیمان شود. سپس او را به‌آرامی بغل کنید. این روش به‌شدت توسط کارشناسان توصیه می‌شود.

۵.همه مشکلات فرزند برعهده والدین نیست

اگر می‌خواهید فرزندتان مستقل و مسئولیت‌پذیر بار آید، نباید همه مشکلات او را شما حل کنید. تا جای ممکن به‌او کمک کنید اما در بسیاری‌از مواقع اجازه‌دهید تا او خودش در مورد مشکلش تصمیم بگیرد و آن‌ را حل‌کند.

۶.عدم واکاوی زیاد مسائل

در صورت بروز مشکل و یا خطایی از طرف فرزندتان، نیازی نیست که حتما شخصیت او را مطالعه و بررسی کنید و مشکلات را ریشه‌یابی کنید. از کنار برخی از مسائل باید ساده گذشت.

۷.تشویق به‌موقع

جمله “دوستت دارم” با جمله “زمانی که این کار را میکنی دوستت دارم” بسیار متفاوت است. جمله دوم در شکل‌گیری شخصیت کودک موثر است. اما تکرار بیش‌از اندازه جمله اول ممکن است منجر به لوس شدن کودک نیز منجر شود.

نکاتی که در بالا گفته شد را برای مدتی در زندگی خود امتحان کنید تا نتایج شگفت‌انگیز آن را در رفتار فرزندتان نیز مشاهده کنید.

 

برای مشاهده سایر مطالب آموزنده می‌توانید کانال تلگرام روسیلی را دنبال کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *