سپندارمذگان یا ولنتاین: کدام یک مهم‌تر است؟

سپندارمزگان یا ولنتاین

از زمان‌های بسیار دور همواره مردم به دنبال بهانه‌هایی برای جشن گرفتن و یاد کردن معشوقه‌های‌شان بودند، برای همین هر فرهنگی براساس تاریخ گذشتگانش روز خاصی را به عنوان روز عشق و عاشقی انتخاب کرده است. سپندارمذگان تنها جشن روز عشق با تاریخ متفاوت نسبت به روز عشق سایر مردم جهان نیست، بلکه هر کشوری روز عشق خاص خود را دارد. در ادامه هفت تا از مهم‌ترین روزهای عشق که درسراسر جهان آن‌ها را عزیز و گرامی می‌شمارند معرفی می‌کنم.

سپندارمذگان یا ولنتاین

روز عشق مخصوص ولز

یکی از مشهورترین روزهای عشق در سراسر جهان، ۲۵ ژانویه است که یادآور قدیس حامی عشاق ولز است. ساکنان ولز در چنین روزی به هم قاشق چوبی که روی آن حکاکی شده هدیه میدهند.

روز عشق ۲۹ فوریه

براساس یک سنت بسیار قدیمی، پیشنهاد ازدواج زنان فقط در روز ۲۹ فوریه عادی است. اگر مرد این خواستگاری را رد کند، باید برای دخترخانم عاشق هدیه ای به یادگار بدهد، حال این هدیه میتواند پول باشد، لباس باشد و یا یک جفت دست کش.

روز عشق سنت جورج

یک روز عاشقانه ی متفاوت در اسپانیا که همه از محتوای هدیه ی خود باخبرند. مردها گل میدهند و زن ها کتاب.

روز عشق سفید

ولنتاین در ژاپن و کره‌ی جنوبی بسیار جا افتاده است، اما آن‌ها آداب و رسوم را تغییر داده‌اند. در ۱۴ فوریه زنان به مردان گل و شکلات می‌دهند و در ۱۴ مارس(یک ماه بعد)، مردان به زنان آب نبات و یک هدیه ویژه می‌دهند. البته در کره چهاردهم هر ماه منشا یک رویداد رومانتیک هست، هرماه یک روز؛ فکر نمیکنم زیاد باشه.

روز عشق رومانی ها

مردم رومانی در ۲۴ فوریه به معشوقه های خود گل هدیه میدهند. یک روز فوق العاده برای جشن گرفتن پایان زمستان، آغاز بهار و عشق.

روز عشق کیکسی

براساس افسانه ها و روایات قومی چینی، ژینو، دختر پادشاه آسمان، و نیولنگ یک گاو چران فقیر عاشق هم شده و ازدواج میکنند و صاحب کودکانی هم میشوند. وقتی که پدر ژینو از ازدواج این دو باخبر میشود، ملکه خود را برای بازگرداندن ژینو به آنجا میفرستد. پادشاه با شنیدن فریادهای نیولنگ و کودکانشان، به ژینو و نیولنگ اجازه داد تا یک بار در سال (در روز کیکسی) همدیگر را ملاقات کنند.

روز سپندارمذگان

جشن اسفندگان یا سپندارمذگان نیز یکی از جشن‌های ایرانیان باستان از زمان زرتشت است که به عنوان روز عشق ایرانی شناخته می‌شود. در این روز مردم ایران به دیدار هم رفته و برای هم کادوهای مختلفی مثل گل، شعر، کالاهایی با خط نستعلیق و هر محصولی که حسی عاشقانه منعکس کند میدهند.

همانطور که میبینید، سپندارمذگان تنها جشنی نیست که با ولنتاین ادغام شده باشد و مردم ندانند که کدام را جشن بگیرند، بلکه در اکثرنقاط تاریخ های متفاوتی برای جشن گرفتن روز عشق در نظر گرفته شده است.

با این توصیفات سپندارمذگان مهم است یا ولنتاین؟

در مورد سپندارمذگان و سایر روزهای عشق صحبت کردیم، اما اجازه دهید کمی هم در مورد ولنتاین بگوییم که از کجا سرچشمه گرفته و چرا مشهورتر از سایر روزهای عشق در جهان شده است؟

منشا روز ولنتاین

ولنتاین نام یکی از کشیش‌های روم باستان است. در آن زمان فردی به نام کلادسیوس فرماندهی و پادشاهی روم را به عهده داشت. کلادسیوس معتقد بود افراد مجرد سپاهش نسبت به افراد متاهل نسبت به جنگ و سپاه متعهدتر هستند، از همین رو تمام ازدواج ها را لغو شده اعلام کرد و اجازهی ازدواج به بقیه ی سربازها هم داده نمیشد. تمام کشیش ها مجبور شدند از فرمان پادشاه اطاعت کنند. اما ولنتاین به همراه ماریوس مقدس عزم خود را جزم کردند و زوج های جوان را به طور محرمانه به عقد هم درآوردند.
پس از مدتی پادشاه از این ماجرا خبردار شد و دستور زندانی کردن ولنتاین را صادر نمود. زمانی که ولنتاین در زندان بود، همه ی افرادی که ولنتاین عقد آنها در این مدت جاری کرده بود، برای دیدن او به زندان می رفتند و گل و نامه های محبت آمیز برای او پرتاب میکردند.
ولنتاین خود نیز عاشق دختر زندان بان می شود و دست از مخالفت با پادشاه برنمیدارد، تا این که پادشاه حکم اعدام او را میدهد. از آن پس، روز ۱۴ فوریه (مصادف با ۲۴ بهمن) به عنوان روز عشق و عاشقی شناخته می شود.

هنوز دلیل واقعی که چرا ولنتاین مشهورتر از سایر روزهای عشق در جهان شده است، به وضوح مشخص نیست. اما آن طور که به نظر میرسد جنبه ی انقلابی این جشن در شهرت آن بی تاثیر نبوده است.

سپندارمذگان یا ولنتاین

همانطور که اشاره کردیم هر فرهنگی، هر ملتی روز عشق مخصوص به خود را دارند و چه چیزی از این بهتر که معشوق خود را در روز عشقی که مختص فرهنگ خودمان است، یاد کنیم و جشن بگیریم. اما آن چه که مهم تر است به یادآوری عشق و محبت است. لازم نیست هدیه بدهیم، لازم نیست تاریخ سپندارمذگان یا ولنتاین را به یاد داشته باشیم، هر روزی که گره خوردن نگاه های تان لبخند را به لبهای شما هدیه بخشید روز عشق است و هیچ رسم و رسومی نمیتواند منکر آن شود.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *