تاریخچه جشن سپندارمذگان جشنی به مناسبت روز عشق ایرانی

فرهنگ ایران باستان فرهنگی غنی است و به شکل جامعی تمام مناسبت‌های جهانی را تحت پوشش قرار می‌دهد. جشن اسفندگان یا سپندارمذگان نیز یکی از جشن‌های ایرانیان باستان از زمان زرتشت است که به عنوان روز عشق ایرانی شناخته می‌شود. هر چند امروزه فرهنگ جوامع غربی تا حدود زیادی وارد فرهنگ ایرانی شده است و روز ولنتاین به عنوان روز عشق شناخته شده است اما اگر بخواهیم طبق فرهنگ ایرانی پیش برویم پنجمین روز از ماه دوازدهم یعنی ۵ اسفند ماه روز عشق ایرانی یا همان سپندارمذگان است.

جالب است بدانید که در فرهنگ ایران باستان هر ماه را سی روز حساب می‌‌کنند. از سوی دیگر علاوه بر ماه‌ها روزها نیز نام دارند و هر یک برای خود دارای نمادی هستند. برای نمونه نخستین روز هر ماه روز اورمزد نامیده می‌شود. روز دوم هر ماه، به عنوان روز بهمن که نماد سلامت، اندیشه و نخستین صفت خداوند است شناخته می‌شود. روز سوم اردیبهشت یعنی بهترین راستی و پاکی که باز از صفات خداوند است، نام گرفته شده است. روز چهارم هر ماه تحت عنوان شهریور که نماد شاهی و فرمانروایی آرمانی خاص خداوند است شناخته می‌شود. روز پنجم هر ماه نیز سپندارمذ نامیده می‌شود. سپندارمذ لقب ملی زمین است. سپندارمذ یعنی گستراننده، مقدس، فروتن. از آنجایی هم که زمین نماد عشق است با فروتنی، تواضع و گذشت به همه عشق می‌ورزد. زشت و زیبا را به یک چشم می‌بیند و همه را چون مادری در دامان پر مهر خود پرورش میدهد. به همین دلیل در فرهنگ باستان اسپندارمذگان یا سپندارمذگان را به‌عنوان نماد مهر مادری و باروری می‌پنداشتند و این روز پنجم از آخرین ماه سال را به عنوان روز عشق ایرانی معرفی کرده‌اند.

با توجه به نام روزها و ماهها در هر ماه، یک بار، نام روز و ماه یکی می‌‌شده است که در همان روز که نامش با نام ماه مقارن می‌‌شد، جشنی ترتیب می‌‌دادند متناسب با نام آن روز و ماه باشد. به عنوان مثال شانزدهمین روز هر ماه مهر نام داشت که در ماه مهر، مهرگان لقب می‌‌گرفت.

همین طور روز پنجم هر ماه سپندارمذ یا اسفندارمذ نام داشت که در ماه دوازدهم سال که آن هم اسفندارمذ نام داشت، جشنی با همین عنوان می‌‌گرفتند.

در فرهنگ ایران باستان پسوند “گان” به معنی جشن است، در نتیجه سپندارمذگان به معنی جشن سپندارمذ یعنی جشن روز زن و زمین است. سپندارمذگان جشن زمین و گرامی داشت عشق است که هر دو در کنار هم معنا پیدا می‌‌کنند.

در حقیقت این روز نماد تمایلات مادرانه است و به عنوان روز زن و زمین شناخته می‌شود. در این روز مردان با خرید هدیه برای خانم‌های خود از آن‌ها قدردانی می‌کنند و طبق روایت‌های قدیمی در این روز زن‌ها فرمانروایی می‌کنند و هر آنچه که دوست دارند، انجام می‌دهند. در این روز زنان به شوهران خود با محبت هدیه می‌‌دادند. مردان نیز زنان و دختران را بر تخت شاهی نشانده، به آنها هدیه داده و از آنها اطاعت می‌‌کردند. بنابراین روز عشق ایرانی یا جشن سپندارمذگان یا اسفندگان، روز گرامیداشت زنان در ایران باستان بوده است. می‌توان گفت این یک یادآوری برای مردان بود تا مادران و همسران خود را گرامی بدارند و چون جشن روز عشق بسیار باشکوه برگزار می‌گردید یاد آن تا مدت‌ها ادامه داشت تا همواره احترام به زن را برای مردان گوشزد کند.

فراموش نکنید که توصیه می شود که برای برگزاری جشن عشق ایرانی بهتر است از خوراکی های ایرانی و اصیل استفاده کنید. خط نستعلیق و طرح خاتون و شعرهای عاشقانه در کنار نقل و نبات می تواند انتخاب شایسته ای برای جشن سپندارمذگان باشد.

با توجه به آنچه که تا کنون گفته شد اگر شما نیز از افرادی هستید که به بهانه مناسبتها دوست دارید از افراد خاص زندگیتان تشکر کنید. سپندارمذگان یا روز عشق ایرانی می تواند بهانه خوبی باشد تا به عشقتان نشان دهید که تا چه نقش پررنگی در زندگیتان دارد.

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *