سفره‌های نوروزی یادگاری از فرهنگ ایران باستان برای گرامیداشت سال نو

سفره‌های نوروزی

سفره‌های نوروزی یکی از سنت‌های کهن پارسی ایران باستان هستند. سنتی که تا کنون جایگاه خود را در میان مردم حفظ کرده است. از زمان ایران باستان تا کنون ایرانیان با آمدن بهار سفره‌های نوروزی یا هفت سین آماده می‌کنند و از این طریق سال نو را گرامی می‌دارند. اما شاید برای شما هم جالب باشد تا با فلسفه سفره‌های نوروزی آشنا شوید. از این رو در این مطلب از روسیلی در نظر داریم جزئیات این فرهنگ ایرانی را با هم بررسی کنیم. بنابراین اگر تمایل دارید در ادامه با ما همراه باشید تا فلسفه سفره‌های نوروزی ایران باستان را به تفصیل مورد مطالعه قرار دهیم.

مفهوم هفت سین در سفره‌های نوروزی چیست؟

سفره‌های نوروزی شامل هفت سینی هستند که به منظور سپاسگزاری از نعمت‌هایی که خداوند به انسان بخشیده است، از هفت محصول زمینی انتخاب می‌شوند. از سوی دیگر نیز با توجه به این موضوع که سفره‌های نوروزی در بر دارنده فرهنگ و آیین ایران باستان هستند باید هفت سین انتخاب دارای ویژگی‌های زیر باشند :

  • نام فارسی داشته باشند.
  • نامشان با حرف سین آغاز شود.
  • ریشه گیاهی داشته باشند.
  • خوراکی باشند.

سفره‌های نوروزی

سفره‌های نوروزی شامل چه چیزهایی هستند؟

از زمان ایران باستان تا کنون نحوه‌ی چینش سفره‌های نوروزی دست خوش تغییرات زیادی شده است. از این رو معمولا افرادی که تمایل دارند پایبند فرهنگ باستان باشند همواره با یک سوال بزرگ مواجه هستند. این سوال هم این است که سفره‌ی نوروزی پارسی شامل چه چیزهایی باید باشد؟

در پاسخ باید گفت که سفره‌های نوروزی معمولا شامل سرکه، سیب، سیر، سمنو، سبزی، سماق، سنجد هستند. نکته جالب هم اینکه سفره‌های نوروزی ایرانی بر خلاف تصور ما معمولا در بردارنده سکه، ساعت یا سنبل نیستند! زیرا هیچ از یک ویژگی‌های ذکر شده در بالا را شامل نمی‌شوند.

یکی دیگر از نکات جالبی که در مورد هفت سین پارسی باید بدانید این است که در آن از انار به نشانه باروری و عشق، و یا سیب سرخ درون ظرف آب پاک و زلال به عنوان نمادی از عشق و باروری استفاده می‌شود.

شاید با خواندن این نکات تعجب کنید که تخم مرغ‌های رنگی و سایر وسایلی که معمولا در سفره‌های نوروزی قرار داده می‌شوند چه کاربردی دارند. اما جالب است بدانید که این نمادها به مرور زمان برای زیبایی هر چه بیشتر سفره نوروزی و یا نمادی از برکت وارد سفره‌های هفت سین ما ایرانیان شده‌اند.

چرا سفره‌های نوروزی به هفت سین معروفند؟

یکی دیگر از سوالاتی که معمولا ذهن همه ما را به خود مشغول می‌کند این است که دلیل انتخاب عدد هفت برای سفره‌های نوروزی چیست؟ در پاسخ به این سوال نیز باید بگوییم که هفت در زبان باستانی به معنای جاودانگی است. بنابراین با توجه به این که این عدد معنای زیبای زندگی و جاودانگی است به نشانه آن سفره نوروزی را به صورت هفت سین می‌چینند.

سفره‌های نوروزی

هفت سین یا هفت شین؟ مسئله این است!

بنا به گفته برخی از منابع تاریخی سفره هفت سین در ابتدا به عنوان سفره هفت شین در میان مردم شناخته می‌شد. به عبارت دیگر نام اصلی سفره‌های نوروزی در ابتدا هفت شین بود که بعدها به هفت شین تغییر نام یافته است. طبق همین منابع تاریخی هفت شین شامل شمع، شراب، شیرینی، شهد (عسل)، شمشاد، شربت و شقایق یا شاخه نبات بوده است.

جالب‌تر اینکه گروهی دیگر از مورخان به وجود هفت چین در ایران پیش از اسلام معتقد هستند. به این ترتیب که در زمان هخامنشیان به هنگام نوروز روی هفت ظرف چینی غذا قرار داده می‌شد که به هفت چیدنی یا هفت چین معروف بوده است. که مدتی پس از آن و در زمان ساسانیان هفت شین رسم متداول مردم ایران شد. در این دوران شمشاد نیز در کنار سایر شین‌های نوروزی، به نشانه سبزی و جاودانگی برسر سفره قرار گرفت. بعد از سقوط ساسانیان وقتی که مردم ایران اسلام را پذیرفتند، سعی کردند که سنت‌ها و آیین‌های باستانی خود را نیز حفظ کنند.

بهترین زمان برای چیدن سفره‌های نوروزی کی است؟

یکی از سوالاتی که ذهن بسیاری از خانم‌ها به ویژه کدبانوهای جوان را به خود مشغول می‌کند این است که آیا زمان خاصی برای چیدن سفره هفت سین وجود دارد یا نه؟ در پاسخ باید گفت که زمان مشخصی برای این کار وجود ندارد. و تنها نکته قابل توجهی که در این زمینه وجود دارد این است که سفره نوروزی شما بهتر است قبل از تحویل سال آماده باشد. بنابراین چند ساعت قبل از تحویل سال می‌تواند زمان مناسبی برای چیدن سفره‌های نوروزی باشد.

اگر هم مثل من عاشق اعیاد باستانی بوده و ذوق و قریحه خاصی برای تزیین داشته باشید باید بگویم که می‌توانید از چند روز قبل وسایل مورد نیاز سفره نوروزی خود را آماده کنید. از طرفی نیز اگر پایبند اصول و قواعد ایران باستان در زمان زرتشت هستید باسد بگویم که سفره نوروزی شما باید رنگین‌تر و زیباتر از همه سفره‌های دیگر شما باشد. بنابراین دست به کار شوید و تمام ذوق و سلیقه خود در جهت زیباسازی سفره‌های نوروزی خود استفاده کنید.

آنچه در این مطلب از روسیلی با هم مطالعه کردیم نکات و اصول کلی سفره‌های نوروز باستان بود. اما این سنت با تغییر اندکی هم اکنون نیز در فرهنگ ما ایرانیان وجود دارد. اگر قصد دارید امسال یک سفره هفت سین متفاوت و جذاب برای رسیدن بهار آماده کنید می‌توانید همین الان برای دریافت خدمات مشاوره و سفارش محصولات مورد نظر خود همین الان می‌توانید با تلگرام روسیلی به شماره ۰۹۳۷۱۱۰۷۹۹۵ با ما در ارتباط باشید. هدف ما شادی و راحتی هر چه بیشتر جشن‌های شما است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *