۷ ایده متفاوت برای برگزاری جشن روز عشق ایرانی (سپندارمزگان)

هرچند ولنتاین بعنوان روز عشق در جهان شناخته شده است ولی ما ایرانی‌ها از قدیم‌الایام ۵ام اسفند ماه را بعنوان روز عشق ایرانی نام‌گذاری کرده بودیم و مردمان کشورمان از سال‌ها قبل این روز را جشن می‌گرفتند.

هرچند تمامی این روزها بهانه‌ای برای ابراز محبت هستند ولی بسیاری دوست دارند که حتی اگر قرار است جشنی بگیرند، آن جشن در روزی باشد که رنگ و بوی ملی و بومی دارد. البته یکی دیگر از مزایای گرفتن جشن روز عشق ایرانی در ۵ام اسفند این است که می‌توانید به جای نمادهای فانتزی و به اصطلاح خارجی از هدیه‌هایی استفاده کنید که رنگ و بوی ایرانی و نوستالژیک دارند (مانند انار و سیب و طرح تهذیب و نستعلیق).

لیلی و مجنون - روز عشق ایرانی
لیلی و مجنون – روز عشق ایرانی

من در اینجا ۷ ایده متفاوت برای شما دارم که می‌توانید جشن روز عشق ایرانی امسال را متفاوت‌تر از گذشته برگزار کنید.

۷ ایده متفاوت برای برگزاری جشن روز عشق ایرانی

۱- به جای پاستیل از شکلات‌های ایرانی استفاده کنید

شاید کمی عجیب باشد ولی پاستیل و شکلات و … هرچند بسیار متداول شده‌اند ولی شما وقتی متفاوت خواهید بود که ایده‌های جدیدی داشته باشید. پیشنهاد می‌کنم از میوه‌های خشک شده رنگارنگ، آجیل و یا شکلات‌های سنتی ایرانی استفاده کنید. هم اغلب سالم‌تر هستند و هم اینکه رنگ و بوی ایرانی دارند.

۲- انار و سیب هدیه بدهید

همانطور که در فرهنگ غرب، قلب قرمز نماد عشق شناخته شده است در فرهنگ زیبای ایرانی، روز عشق با انار و سیب سرخ همراه است. یک انار واقعی که خشکش کرده باشید و یا یک انار سفالی می‌توانند گزینه‌های جذابی باشند.

۳- دلالیتان را برای دوست‌داشتن با خط نستعلیق برایش نویسید

۷ دلیلی که او برایتان با بقیه متفاوت است را برایش بنویسید و در یک جعبه زیبا به او هدیه بدهید. همه دوست دارند دلیل‌هایی که دیگران دوستشان دارند را بدانند و چه چیزی بهتر از اینکه برایشان این دلیل‌ها را بنویسید و خاطره‌ای ماندگار برای همیشه شود.

۴- یک کتاب شعر هدیه بدهید

ما ایرانی‌ها به احساس و شعر شهره عالم هستیم. قطعا یک کتاب شعر زیبا از لیلی و مجنون، شیرین و فرهاد و یا نوشته‌ای از نادر ابراهیمی (مانند کتاب یک عاشقانه آرام) بسیار بهتر از عروسک خرس! خواهد بود.

نکته مهم اینجاست که خودتان قبلا مروری بر این شعرها داشته باشید، در صفحه اول درباره حس و حالتان بنویسید.

یک کار جذاب و متفاوت می‌تواند این باشد که حروفی را بصورت پراکنده از کتاب علامت گذاری کنید و با کنار هم گذاشتن آن حروف پیام عاشقانه‌تان را منتقل کنید.

۵- به یک کنسرت موسیقی سنتی یا تلفیقی دعوتش کنید

نقطه اوج فرهنگ کشور ما در موسیقی‌مان نهفته است. موسیقی بسیار غنی که عشق را به زیباترین شکل ممکن جلوه می‌دهد. به این فکر کنید که عشق خود را به یک کنسرت موسیقی زیبای سنتی دعوت کنید. اگر شناخت خوبی دارید و می‌دانید که او از این موسیقی چندان لذت نمی‌برد به کنسرت گروه‌های موسیقی تلفیقی و یا پاپ سنتی مثل پالت، علی زندوکیلی و … دعوتش کنید.

۶- در خانه‌ها و اماکن قدیمی شهر قدم بزنید

در زندگی پرهیاهوی امروز، ایجاد فرصتی برای قدم زدن کار ساده‌ای نیست. همه ما هرلحظه در حال دویدن هستیم و امروزه به مکس بیشتر از هر چیزی احتیاج داریم. چه بهانه‌ای برای توقف بهتر از روز عشق ایرانی؟

در خیابان‌ها و کوچه‌های قدیمی شهر قدم بزنید. دیوارهای تاریخی را لمس کنید. کاشی‌های مساجد را باهم نظاره‌گر باشید. بوی ادویه‌های بازار را در کنار هم بچشید. در خانه‌های قدیمی از پنجره‌های رنگارنگ حیاط زیبای برف گرفته را تماشا کنید زندگی همین لحظه‌هاست و مطمئن باشید که این قدم‌زدن‌ها و خنده‌های بلند از بهترین روزهای زندگی شما در همه زندگی‌تان خواهد شد.

۷- خوردنی‌ها و نوشیدنی‌های اصیل را آزمایش کنید

این روزها که همه جای شهر پر شده از کافی‌شاپ‌های مختلف و منوهایی با عناوینی عجیب و غریب، هنوز هم همان شربت بهارنارنج و پونه خودمان لذتش از همه چیز بیشتر است. روز عشق ایرانی را بهانه کنید و یک روز کامل نوشیدنی‌ها و خوردنی‌های خوشمزه سنتی سرو کنید. از میوه خشک گرفته تا غذاهای محلی. یک غذای خوشمزه ایرانی در اواخر زمستان با هوای سرد دل‌انگیز زمستان قطعا خاطره‌ای ماندگار خواهد بود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *