۱۰ اشتباه رایجی که روابط عاشقانه را نابود می‌کند

با همسرتان در حال گفت‌وگو هستید که ناگهان متوجه می‌شوید که برسرهم فریاد می‌کشید و دعوایی شروع شده‌است. چندلحظه‌قبل درمورد تعطیلات آخرهفته صحبت و برنامه‌ریزی می‌کردید اما حتی متوجه نمی‌شوید که چه‌زمانی دعوا شروع‌شده و اصلا علت آن چه‌بوده‌است. ترجیح می‌دهید که منزل را ترک‌کنید تا اندکی فکرکنید. سریعا این افکار به سراغ‌تان خواهدآمد که او مرا درک نمی‌کند، ما نمی‌توانیم یک گفت‌وگو ساده را به سرانجام برسانیم و ما به دردهم نمی‌خوریم.

تحقیقات نشان‌می‌دهد که بیش‌از ۹۰ درصد زوج‌ها با چنین مشکلاتی مواجه‌هستند و بزرگترین مشکل‌شان در رابطه، عدم توانایی در برقراری یک گفت‌وگوی ساده است. اما به عقیده بسیاری‌از افراد این چالش ساده‌ترین چالشی است که زوجین با آن روبه‌‌‌‌رو می‌شوند و به آسانی می‌توانند اشتباهات‌شان را جبران و از بحث و دعوا جلوگیری کنند.

برای آگاهی بیشتر این ۱۰ اشتباه رایجی که معمولا در گفت‌وگوها پیش‌می‌آید را بخوانید و سعی‌کنید تاحد امکان از آن‌ها خودداری کنید.

۱.هرگز درگیر نشوید

اگر بحث‌تان به مشاجره و درگیری منجرشود، شما بازنده‌اید. این‌حالت سبب خواهدشد تا خشم‌و عصبانیت به‌سراغتان بیاید و ممکن‌است عواقبی نیز داشته باشد.

راه‌حل: سعی‌کنید اگر ایرادی درهمسرتان می‌بینید، از او انتقاد کنید و یا با این لحن که “ممنون فلان‌کار را انجام ندادی” مشکل‌تان را مطرح کنید.

۲.یکدیگر را سرزنش نکنید

سرزنش همسرتان، به‌دلیل اشتباهی ناخواسته، بدترین راه برای شروع یک گفت‌وگو است. پس‌از ازدواج، هریک‌از زوجین باید مسئولیت اعمال خودشان را داشته‌باشند.

راه‌حل: تنها نشان‌دهید که اشتباهی که همسرتان انجام‌داده، به شما نیز مربوط می‌شود و از سرزنش به‌شدت خودداری‌کنید.

۳.منتظر تمام‌شدن جمله همسرتان نباشید

درهنگام بحث و گفت‌وگو معمولا منتظر هستید تا جمله همسرتان تمام شود تا آنچه‌که از ذهن‌تان می‌گذرد را بیان‌کنید. اما این کار، فقط نشان‌می‌دهد که شما اصلا به‌حرف‌های همسرتان توجهی نکرده‌اید و تنها منتظرید که جملات خودتان را به زبان بیاورید.

راه‌حل: ذهن‌ خودتان را درگیر جملات نکنید وفقط به حرف‌های همسرتان گوش‌کنید.

۴.به‌دنبال اثبات حقانیت خود نباشید

ورود به یک بحث و تلاش برای اثبات حقانیت خود، نتیجه‌ای جز عصبانیت و مشت‌هایی بردیوار نخواهدداشت. هدف از بحث، تلاش برای انتقال پیام‌ها، احساسات، حرف‌های گفته‌نشده و ارتباط در بالاترین سطح است و نتیجه‌اش باید بازی برد-برد باشد.

راه‌حل: درهنگام بحث صرفا تلاش‌کنید تا ارتباط‌تان چشمی و کلامی با همسرتان قطع نشود و به صورت منطقی حرف‌هایش را بفهمید.

۵.دیدگاه‌تان را بسط دهید

اگر فقط از یک لنز نگاه‌کنید، کل تصویر را از دست خواهیدداد.

راه‌حل: اگر بتوانید خودتان را جای همسرتان بگذارید و از دیدگاه او نیز به قضایا نگاه کنید، موفق خواهیدشد که مسائل را حل‌کنید و همسرتان را نیز درک‌کنید.

۶.حاشیه‌ها را ول کنید

پرداختن به مسائل حاشیه‌ای تنها سبب خواهدشد که از موضوع‌اصلی دورشوید. این روش که از آن با عنوان تارعنکبوتی نیز یاد می‌شود، تنها زمانی کاربرددارد که تهدیدی متوجه فردباشد.

راه‌حل: هنگامی‌که متوجه شدید بحث از موضوع اصلی منحرف شده و به سمت حاشیه‌ها رفته‌است، سریعا بحث را متوقف کنید و به موضوع‌اصلی بپردازید.

۷.گاهی نیازی به راه‌حل نیست

اکثر زوجین به‌هنگام دعوا تلاش می‌کنند تا راه‌حلی پیداکنند. اما گاهی نیاز به راه‌حل نیست. صرفا باید به حرف‌های همسرتان گوش‌کنید و قضاوت نکنید. فقط همین.

۸.به‌فکر انتقام نباشید

دربسیاری از افراد مشاهده می‌شود که چون از همسرشان ناراحت هستند، صرفا می‌خواهند تا او را ناراحت کنند تا به او نشان‌دهند که ناراحتی چقدر سخت است.شاید در لحظه اول، این کار را شما را راضی‌کند اما سبب می‌شود که فاصله‌ی بسیار بزرگی بین‌شما ایجادشود.

راه‌حل: آن مواردی که نقطه ضعف همسرتان است و او را ناراحت می‌کند را بشناسید و از آن‌ها به شدت جلوگیری‌کنید.

۹.همسرتان نمی‌داند که شما چه انتظاری از او دارید

این نکته را درنظرداشته‌باشید که همسرتان قادر به خواندن افکارشما نیست.

راه‌حل: اگر به چیزی احتیاج دارید، با صراحت به همسرتان بگویید و درباره‌آن به گفت‌وگو بنشینید.

۱۰.چشمان‌تان را برنگردانید

چشم برگرداندن، سرتکان‌دادن، اشاره با انگشت و غیره چیزهای غیرضروری در دعوا هستند. این‌ها به سادگی می‌توانند یک بحث معمولی را به دعوای بزرگی تبدیل کنند.

راه‌حل: درهنگام بحث ارتباط چشمی را باهمسرتان حفظ‌کنید و با گرفتن دست‌هایش در دست‌تان سعی در آرام‌کردن اوضاع داشته باشید.

برای مشاهده سایر مطالب مربوط، کانال تلگرام روسیلی را دنبال‌کنید.

1 دیدگاه در “۱۰ اشتباه رایجی که روابط عاشقانه را نابود می‌کند

  1. آگرو میگوید:

    خانم لطفي، سلام
    مطلب خوبي بود كه كوتاه و موجز نوشته شده بود. به همين دليل بسيار مفيد بود.
    از شما سپاسگزارم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *