جشن کریسمس در کشورهای مختلف چگونه برگزار می‌شود؟

جشن کریسمس در کشورهای مختلف

جشن کریسمس یا جشن سال تو میلادی جشنی است که همه ساله در جای جای نقاط جهان گرامی داشته می‌شود. اما مانند هر عید و جشن دیگری روش برگزاری آن مطابق با فرهنگ آن کشور و طبق علاقه‌مندی مردم آن انجام می‌گیرد. هر چند بسیاری از افراد تصور می‌کنند که برگزاری جشن کریسمس تنها محدود به تزیین درخت کریسمس و یا تهیه تم کریسمس و یادبود کریسمس است. اما در حقیقت مانند هر جشن و مناسبتی طبق آداب و رسوم هر کشور برگزار می‌شود. از این رو در این مطلب از روسیلی سعی کرده‌ایم روش‌های برگزاری جشن کریسمس در کشورهای مختلف را بررسی کنیم. اگر شما به برگزاری جشن‌های مناسبتی مختلف علاقمند هستید در این مطلب با ما همراه شوید تا در مورد برگزاری جشن کریسمس در کشورهای مختلف اطلاعاتی را به دست آوریم.

نحوه برگزاری جشن کریسمس در کشورهای مختلف

جشن کریسمس یکی از فوق‌العاده‌ترین و شادترین جشن‌هایی است که همه ساله در کشورهای مختلف برگزار می‌شود. اما هر کشوری بر اساس آداب و رسوم خود اندکی خلاقیت را چاشنی آن می‌کند. این خلاقیت‌ها سبب سرگرمی بیشتر مردم آن کشور می‌شود و در حالت کلی انرژی مثبت مضاعفی را برای مردم فراهم می‌کند. در ادامه نحوه برگزاری جشن کریسمس در کشورهای مختلف مورد بررسی قرار می‌گیرد.

۱) جشنواره فانوس غول پیکر در فیلیپین

جشنواره فانوس غول پیکر همه ساله در روز شنبه قبل از شب کریسمس در شهر سامپرنندو  “پایتخت کریسمس کشور فیلیپین” برگزار می‌شود. این جشنواره تماشاگران مختلفی را از سراسر کشور و سراسر جهان به سمت خود جذب می‌کند. معمولا مردم ۱۱ روستا در این جشنواره شرکت می‌کنند و رقابت شدیدی بر این جشنواره حاکم است. زیرا هر گروهی در تلاش برای ساختن فانوسی زیباتر و پیچیده‌تر است.

در گذشته این فانوس‌ها با قطری حدود نیم متر و با کاغذ اوریگامی ژاپنی ساخته می‌شدند. منبع روشن کننده آن‌ها نیز شمع‌های روشن بودند. اما امروزه فانوس‌های این جشنواره از مواد مختلفی ساخته می‌شوند و تا اندازه‌ای در حدود شش متر بزرگتر شده‌اند. همچنین فانوس‌های غول پیکر جشنواره کریسمس فیلیپین اکنون دیگر توسط لامپ‌های الکتریکی با یک الگوی نوری خاص می‌درخشند.

جشن کریسمس در کشورهای مختلف
جشنواره فانوس غول پیکر یکی از روش‌های برگزاری جشن کریسمس در کشورهای مختلف

۲) جشنواره بز در سوئد

احتمالا برای شما هم جالب است که جشن کریسمس در کشورهای مختلف با سنت‌های بسیار متفاوتی برگزار می‌شود. به عنوان مثال از سال ۱۹۶۶ تا کنون بزی با ارتفاع  ۱۳ متر در مرکز میدانی در کشور سوئد قرار داده می‌شود. سپس مردم سعی می‌کنند که به روش‌های مختلف به تخریب آن بپردازند. جالب است بدانید که از سال ۱۹۶۶ تا کنون مردم ۲۹ بار موفق به تخریب این بز غول پیکر شده‌اند، که آخرین تخریب آن مربوط به سال ۲۰۱۶ است.

جشن کریسمس در کشورهای مختلف
جشنواره بز در سوئد یکی از سنت‌های جشن کریسمس در کشورهای مختلف

۳) سنت کرمپوس، اتریش

در نگاه اول ممکن است با دیدن تصویر مربوط به سنت کرمپوس به یاد جشن هالوین بیفتید. اما در حقیقت این جشن تفاوت بسیاری با هالوین دارد. طبق این سنت در هفته اول دسامبر مردان جوان لباس شیطانی کرمپوس را به تن می‌کنند و در سطح شهر رفت و آمد کرده و کودکانی را که کارهای اشتباه انجام می‌دهند، مجازات می‌کنند. طی اجرای این سنت کرمپوس که لباس وحشتناکی را به تن کرده است پاداشی را نیز برای کودکان خوب در نظر می‌گیرد.

جشن کریسمس در کشورهای مختلف
کرمپوس یکی از سنت‌های جشن کریسمس در کشورهای مختلف

۴) کنتاکی سرخ شده به عنوان شام کریسمس ژاپن

هر جشن کریسمس در کشورهای مختلف به شیوه‌های خاصی برگزار می‌شوند. اما جالب است بدانید که در ژاپن به غیر از نمایش هدایا و رقص نور و … سنت خاص دیگری برای جشن کریسمس وجود ندارد. اما به تازگی سنت جدید و خوشمزه‌ای وارد فرهنگ این کشور شده است. و آن تهیه کنتاکی سرخ شده به عنوان شام کریسمس است. از این رو بسیاری از فست فود فروشی‌ها و رستوران‌ها در این کشور انواع مرغ کنتاکی را حوالی جشن کریسمس به مردم عرضه می‌کنند.

استفاده از کنتاکی مرغ سرخ شده به عنوان شام کریسمس در ژاپن

۵) سنت یولای در ایسلند

سنت یولای ۱۳ روز قبل از کریسمس در کشور ایسلند اجرا می‌شود. طی اجرای این سنت ۱۳ شخصیت تریلر ترسناک نمایشی را برای کودکان اجرا می‌کنند. اجرا کنندگان این نمایش لباس‌های عجیبی به تن می‌کنند. کودکانی که تمایل به تماشای این نمایش دارند نیز بهترین کفش‌های خود را از پنجره آویزان می‌کنند. تا یولای داخل کفش آن‌ها یک سیب زمینی قرار دهد. شخصیت‌هایی که در این نمایش ایفای نقش می‌کنند بسیار جالب و هیجان انگیز هستند.

جشن کریسمس در کشورهای مختلف
سنت یولای ایسلند نمونه‌ای از فرهنگ جشن کریسمس در کشورهای مختلف

۶) روز اجرای سنت نیکلاس در آلمان

سنت نیکلاس در آلمان نیز یکی از جذاب‌ترین و بهترین نوع از جشن کریسمس در کشورهای مختلف است. طی اجرای این سنت که در شب ۶ دسامبر صورت می‌گیرد. افرادی با لباس بابانوئل هدایای کوچک و شکلات برای کودکان آلمانی می‌برند. کودکان با خواندن یک شعر و یا گرفتن یک عکس با بابانوئل می‌توانند از او هدیه و شکلات جایزه بگیرند. البته تعدادی از افراد هم به شکل شیاطین وحشتناک لباس می‌پوشند و با شلاقی در دست در شهر می‌چرخند تا کودکانی را که کارهای اشتباهی مرتکب می‌شوند مجازات کنند.

جشن کریسمس در کشورهای مختلف
سنت نیکلاس در آلمان به مناسبت جشن کریسمس

۷) سنت جارو در نروژ

شاید بتوان گفت کشور نروژ یکی از عجیب‌ترین سنت‌های جهان را برای شب کریسمس دارد. زیرا مردم این کشور معتقدند که در شب جشن کریسمس ارواح خبیث، جادوگران و شیاطین به دنبال جارو هستند تا برای سرقت به نقاط مختلف شهر بروند. از این رو مردم این کشور در روز جشن کریسمس جاروهای خود را در امن‌ترین نقطه ممکن در خانه مخفی می‌کنند تا از سرقت جلوگیری کنند.

جشن کریسمس در کشورهای مختلف
سنت جارو در نروژ

۸) روز شمع‌های کوچک در کلمبیا

روز شمع‌های کوچک در کلمبیا نشانگر فرا رسیدن کریسمس است. به این ترتیب که مردم این کشور به افتخار مریم مقدس فانوس‌ها و شمع‌های کوچکی را با آرایش کاغذی در حیاط منزل خود و خیابان‌ها قرار می‌دهند. بنابراین در این روز خاص تمام نقاط شهر با شمع‌های زیبا روشن و نورانی می‌شود. مردم این کشور همچنین در زیباسازی هر چه بیشتر شهر خود با یکدیگر رقابت می‌کنند. و هر شهری که زیبایی چشمگیری را با شمع ایجاد کرده باشد برنده می‌شود.

جشن کریسمس در کشورهای مختلف
روز شمع‌های کوچک در کلمبیا

آنچه که در این مطلب مشاهده کردید نحوه برگزاری جشن کریسمس در کشورهای مختلف بود. امیدوارم مطالعه این مطلب بتواند اطلاعات جذابی را در مورد فرهنگ مردم کشورهای مختلف در اختیار شما قرار دهد. اگر شما هم به عنوان یکی از افراد علاقمند به جشن کریسمس تمایل دارید که وسایل تزیینی مختلفی را برای جشن کریسمس خود تهیه کنید، می‌توانید از طریق تلگرام روسیلی با همکاران ما در ارتباط باشید. همکاران ما به دنبال سافتن بهترین راه برای شادی و راحتی هر چه بیشتر جشن‌های شما هستند.

1 دیدگاه در “جشن کریسمس در کشورهای مختلف چگونه برگزار می‌شود؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *