انواع تزیین سفره عقد به سبک مدرن و امروزی

سفره عقد یکی از سنت های قدیمی ایرانی است که در مراسم عقدکنان جلوی عروس و داماد پهن می شود. این سفره هشت جز اصلی دارد که هر کدام نماد یک مفهوم می باشد.گردو، بادام، فندق، نان سنگک،نقل، اسپند، تخم‌مرغ، آینه شمعدان و قرآن اجزای اصلی یک سفره عقد است. قرآن به این دلیل در سفره قرار داده می شود که زندگی  عروس و داماداز همان ابتدا با اعتقاد به خداوند و مستحکم اغاز شود. گردو به معنای آرزوی افزایش عمر عروس و داماد می باشد و بادام و فندق نیز نماد تداوم نسل و فرزند می باشند. نان سنگکی که در سفره قرار به نشانه برکت و روزی است. اسپند برای دورشدن چشم بد از این پیوند است تا عروس و داماد از آسیب‌ها در امان بمانند. تخم مرغ نیز به معنای ارزوی فرزند دار شدن استفاده می شود. نقل، شاخه نبات و شیرینی نیز به عنوان نماد شیرینی و خوشی در سفره عقد قرار داده می شود.

 

سفره عقد

 

 

رسم بر این است که خانواده داماد وسایل عقد را خریداری کنند و خانواده عروس نیز سفره را بچینند. هر چه از وسایل بیشتری برای تزیین سفره عقد استفاده کنید، باید هزینه بیشتری را نیز برای آن بپردازید. دو نوع تزیین سفره عقد وجود دارد.  در مدل های سنتی از ظروف نقره و سفره های ترمه دوزی شده استفاده می شود که البته گران تر از سفره های مدرن هستند. در مدل های مدرن و امروزی سفره ای از جنس تورهای رنگی و یا ساتن زیر وسایل انداخته می شود و برای تزیین نیز ظروف کریستالی به کار برده می شود. برای زیباتر شدن سفره می توان از شمع و گل استفاده نمود. در مدل های تزیین سفره عقدی که در ادامه مشاهده خواهید کرد، نمونه های زیادی از  همین طراحی ها به چشم می خورد. فقط حواستان باشد شمع ها در محل رفت و آمد مهمانان قرار ندهید. بارها اتفاق افتاده که شعله شمع باعث اتش گرفتن سفره عقد شده است. سعی کنید از گل های طبیعی برای تزیین سفره عقد تان استفاده کنید. سفره هرچه طبیعی تر به نظر برسد، زیباتر است.

می توانید گیفت های را نیز تهیه کنید تا به رسم یادگاری به آن ها داده شود. تصاویری که در  ادامه خواهید دید، سفره های عقدی است که توسط گروه روسیلی تزیین شده اند. در صورت اینکه این مدل سفره های عقد را دوست داشتید، می توانید آن ها را به راحتی سفارش بدهید.  این سفره های عقد به صورت مدرن و با استفاده از کریستال ها طراحی شده اند.

سفره عقد (7)سفره عقد (6)سفره عقد (2)سفره عقد (5)سفره عقد (3)سفره عقد (4)سفره عقد (1)

 

3 دیدگاه در “انواع تزیین سفره عقد به سبک مدرن و امروزی

  1. اشتراک ها: مدل شمع عروسی برای عروسی‌های امروزی - روسیلی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *